facebook

Instrukcja naklejania.

Sprawdzenie wydruków.

Przed rozpoczęciem naklejania tapetę należy rozwinąć i położyć wydrukiem do góry na suchym, czystym miejscu. Należy sprawdzić czy Fototapeta jest wolna od wad fabrycznych oraz czy jej wymiary się zgadzają. Jeżeli tapeta składa się z kilku brytów należy sprawdzić czy pasują one do siebie. Tapeta może nieznacznie różnić się kolorystycznie od tego, co jest widoczne na monitorze. Spowodowane to jest różnymi odcieniami białego tła a także tym, że monitor przedstawia kolorystykę w przestrzeni kolorystycznej RGB natomiast Fototapety drukowane są w przestrzeni kolorystycznej CMYK.

Przygotowanie ściany.

Przed rozpoczęciem klejenie Fototapety należy ścianę dokładnie umyć (np., mydłem technicznym) i poczekać aż całkowicie wyschnie. Wszystkie ubytki należy zaszpachlować a następnie wyrównać papierem ściernym. Zalecamy wymontowanie wszystkich gniazdek, kontaktów, listwy przypodłogowej. Nowe ściany należy przed tapetowaniem zagruntować środkiem gruntującym lub klejem do tapet.

 1. Klejenie Fototapet Latexowych i Fizelinowych.

  1. Po przygotowaniu ściany do tapetowania należy wyznaczyć pionową linie pomocniczą w miejscu gdzie będzie znajdować się krawędź tapety. Dzięki temu będziemy mieli pewność, że tapeta będzie idealnie prosta. Należy pamiętać, że krawędzie ścian nie są zawsze idealnie proste. Użyj do tego pionu lub poziomicy.
  2. Rozrób klej do tapet postępując zgodnie z instrukcja na pudełku. Polecamy tani i sprawdzony klej Metylan Special lub Direct w zależności od rodzaju zamówionego materiału.
  3. Rozłóż fototapetę (grafiką do dołu) na zabezpieczonym folia lub papierem bezpiecznym miejscu.
  4. Nanieś klej na fototapetę. Należy robić to dokładnie i równomiernie pamiętając o tym by nie pozostawiać żadnych gródek kleju. Po nałożeniu bryty składamy w połowie klejem do środka i zwijamy. Po wykonaniu tej czynności odkładamy bryt na około 10 min.
  5. Klejenie tapety zaczynamy od strony okna. Chwytając za górne naroża brytu pozwalamy, aby swobodnie rozwinęła się pod własnym ciężarem. Krawędź tapety licujemy z wcześniej namalowana linią pomocniczą a następnie przyciskamy do ściany. Najlepiej użyć do tego  specjalnego wałka z gumy. 
  6. Wałkiem usuwamy pęcherzyki powietrza zaczynając od środka na boki. Czynność tą zaczynamy wykonywać od góry w dół najlepiej pod kątem 45 stopni. W przypadku tapet złożonych z kilku brytów zależy pamiętać, aby dokładnie spasować grafikę, która na niej występuje pamiętając o 15mm zakładce.
  7. Po naklejeniu wszystkich brytów należy przeciąć tapetę na łączeniach (pamiętając, aby jednocześnie przecinać oba bryty). Najlepiej użyć do ego specjalnego noża do tapet. Po wykonaniu cięcia należy usunąć ścinki tapety zarówno z wierchu jak i ze spodu tapety.
  8. Na koniec dociskamy obie krawędzi tapety, które będą pasowały idealnie mimo cięcia „od ręki”.

 2. Klejenie Fototapety na Folii Samoprzylepnej.

  1. Po przygotowaniu ściany do tapetowania należy wyznaczyć pionową linie pomocniczą w miejscu gdzie będzie znajdować się krawędź tapety. Dzięki temu będziemy mieli pewność, że tapeta będzie idealnie prosta. Należy pamiętać, że krawędzie ścian nie są zawsze idealnie proste. Użyj do tego pionu lub poziomicy.
  2. Z górnej części brytu odklejamy i odcinamy podkład (papier sylikonowy). Nie więcej niż 10cm.
  3. Klejenie tapety zaczynamy od strony okna. Krawędź tapety licujemy z wcześniej namalowaną linią pomocniczą a następnie przyciskamy do ściany. Czynność tą należy wykonywać od środka na boki. 
  4. Przytrzymując tapetę tak by krawędź pasowała do namalowanej wcześniej linii powoli zdejmujemy podkład sylikonowy i powoli za pomocą gumowego wałka lub też rakli dociskamy tapetę.
  5. W przypadku tapet złożonych z kilku brytów należy pamiętać, aby dokładnie spasować grafikę, która na niej występuje pamiętając o 15mm zakładce.